+++ Oslavte s námi 15 let TOPREGAL - v dubnu: 15% dodatečná sleva - možnost až 58% úspory! +++

Všechny výrobky

Artseco

Rozhovor se společností ARTSECO: 130 metrů paletových regálů

Společnost ARTSECO převrátila trh s uměním v Německu vzhůru nohama díky důmyslnému systému skladování, zručnému řemeslu a velké lásce k umění. Důležitou roli přitom hrají regály od společnosti TOPREGAL. Pro své umělecké sklady v Berlíně, které se rozkládají na ploše více než 4 500 m2, jste si objednali přibližně 130 běžných metrů paletových regálů se dvěma nebo třemi úrovněmi.

Jak jste se dozvěděli o společnosti TOPREGAL?

Miguel Adaro: Nakonec jsme používali pět různých regálových systémů od různých výrobců. Z dlouhodobého hlediska to již nefungovalo, protože některé společnosti odešly a jednotlivé systémy byly příliš zastaralé. Když jsem na internetu hledal nového dodavatele, narazil jsem na stránku www.topregal.com přistál na. Toto je dobrá stránka. Jednotlivé typy regálů jsou srozumitelně vysvětleny. Můžete si snadno představit, co potřebujete. A nabídky vzorků usnadňují výpočet.

Proč jste se vědomě rozhodli pro jiné berlínské společnosti?

Miguel Adaro: Vždy jsem byl pro podporu místních podniků. Berlínské společnosti však byly příliš drahé. Především nám však ponechali jen málo příležitostí k vyjednávání. Regály si vyrábíme sami. To nechtěli a řekli, že montáž je v ceně, což také vysvětluje vysokou cenu. Naproti tomu TOPREGAL nám nabídl opravdu dobré ceny a příslib rychlého dodání. Naproti tomu u berlínských společností se čekací doba pohybovala kolem tří týdnů. To pro nás nebylo přijatelné.

Marc Handrich: Společnost TOPREGAL k nám přistoupila velmi vstřícně a dala nám najevo, že bude existovat i v příštích letech a že pokud se v budoucnu rozšíříme, budeme moci bez problémů doobjednat stejný systém. To je pro nás obzvlášť důležité.

Se službou Ebay jste již dříve měli špatné zkušenosti. Jaké byly?

Miguel Adaro: Na jaře 2016 jsme díky našemu novému centrálnímu skladu v Berlíně-Neuköllnu získali ve velmi krátké době poměrně hodně prostoru. A najednou bylo potřeba hodně úložného prostoru. Galerie zvýšily svou poptávku a my jsme museli rychle reagovat. V té době pro nás byla ústřední otázkou také likvidita. Proto jsme se na Ebay podívali po použitých regálech pro velké zatížení.

Marc Handrich: Poprvé to bylo opravdu dobré. Podruhé se to ale úplně zvrtlo. Vždy uvádějí "koupeno, jak bylo viděno". Jak někdy víte z Ebay, měli jsme 70 procent šrotu. Těžký kovový šrot, který jsme museli nejprve zlikvidovat.

Příklad regálů ve skladu, naložených Příklad regálů ve skladu, naložených

Výkonný ředitel Miguel Adaro (vlevo) a vedoucí skladu Marc Handrich Výkonný ředitel Miguel Adaro (vlevo) a vedoucí skladu Marc Handrich

Umění má mnoho formátů, tvarů a materiálů. Jak to souvisí se standardizovanými regály?

Marc Handrich: U nás je prakticky každá police individuální. Jednoduše proto, že umění je vždy jiné. Máme velké i malé obrazy, těžké sochy i jemné instalace. Každou polici je třeba nastavit a vybavit samostatně. A proto je pro nás těžké naplánovat to přesně dopředu. Proto si police raději sestavujeme sami, kus po kusu, přesně tak, jak je potřebujeme pro danou práci.

Používáte police tak, jak jsou dodány, nebo je individuálně upravujete?

Marc Handrich: Dva paletové regály skládáme do tzv. dvojitých regálů za sebou, obvykle o šířce dvakrát 1,10 m, a mezi nimi je pak mezera 30 až 50 cm. Na celou podlahu položíme OSB desky. V této konstrukci používáme spodní úroveň jako obrazové police pro velké formáty. V přihrádkách na obrazy jsme položili koberec, abychom mohli obrazy zasouvat a vysouvat. U dřevěných beden ponecháváme dřevěnou podlahu, protože bedny jsou pak mobilnější. A díky příčníku lze lépe rozložit hmotnost krabic s různou hmotností.

Jakým způsobem účtujete za používání regálů?

Miguel Adaro: Náš koncept nazýváme "nafukovací sklad umění". Nafukovací v tom smyslu, že nájemci platí skutečně jen za prostor, který skutečně využívají. V minulosti se vždy pronajímaly celé regálové boxy bez ohledu na to, co v nich bylo uloženo. Díky propracované správě úložišť můžeme ukládat obrázky z různých galerií společně na jedné polici. Díky tomu je pro naše zákazníky levnější.

Vyvinuli jste novou nabídku speciálně pro galerie. O co jde?

Miguel Adaro: Stále více galerií nás žádá o zřízení vlastních skladů umění. Na základě toho chceme vyvinout nový obchodní model. Vypracujeme kompletní plán skladování a do výpočtu zahrneme i police a jejich montáž. Regály TOPREGAL jsou nedílnou součástí naší nové služby.

Jaký druh umění skladujete?

Miguel Adaro: Jedná se především o současné umění, nikoli o staré mistry, protože tato díla vyžadují speciální klima v místnosti se stálou teplotou a vlhkostí. Máme tu Warhola a Richtera, ale hlavně současná díla začínajících umělců, jako jsou Alicja Kwade, Tony Crack nebo Jeppe Hein. To vše jsou současní umělci, kteří jsou v současné době na vzestupu a na veletrzích jsou propagováni.

ArtSeCo-SpolečnostSídlo společnosti ArtSeCo ve staré sladovně

Jak hodnotíte současnou situaci na trhu s uměním?

Miguel Adaro: Umění se opět stalo vyhledávaným investičním artiklem. Kde je návratnost tak velká jako v umění? Dnes existuje nová profese zprostředkovatele umění, který se zabývá výhradně rozvojem umělců. A kdo má přístup na veletrhy, když nikdo jiný nesmí do sálů. S galeriemi hovoří ještě před samotnou vernisáží. A jedná jménem špičkových sběratelů. Umělecký makléř má na krku asi deset bohatých investorů a pravděpodobně už od nich má seznam přání. Tento vývoj připomíná dobu před krachem v roce 2007.

Má to na společnost ARTSECO velký vliv?

Marc Handrich: Zaměřujeme se na skladování a přepravu děl. Náš osobní zájem a vášeň pro umění zůstávají neovlivněny humbukem.


Společnost Art Service Company GmbH (ARTSECO) byla založena v roce 2009 po skončení bankovní krize, která zasáhla i uměleckou scénu a přepravu umění. Dnes je společnost ARTSECO zastoupena na veletrzích umění po celém světě. V roce 2012 byl v Berlíně otevřen první sklad umění podle směrnic VDS. Byl to také největší společný sklad ve spojení s dalšími dvěma společnostmi zabývajícími se přepravou umění v Evropě. Jako službu provozuje ARTSECO internetový obchod s obalovým materiálem pro umělecké transporty. www.artseco-shop.de. Pro berlínské galerie jsou pravidelně nabízeny specializované vzdělávací kurzy. Kromě tří poboček v Berlíně má společnost ARTSECO pobočku v Neussu.www.artseco.de